ROK SZKOLNY 2022/2023

ZAPRASZAMY!

Kto czyta, żyje wielokrotnie. Lew Tołstoj

Dlaczego czytanie?

Biblioteka Narodowa w 2015r. przeprowadziła badania dotyczące czytelnictwa wśród Polaków. Wyniki wskazują, że 60,8% Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Z każdym rokiem ten wynik wyraża coraz większa liczba.

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie:

1. Rozwija język, wyobraźnię i myślenie, wzbogaca słownictwo, dzięki czemu dzieci mogą nauczyć się wyrażać swoje zdanie.
  2. Buduje i umacnia więzi rodzinne, pozwala się zrelaksować, oderwać od rzeczywistości, problemów.
  3. Wpływa pozytywnie na rozwój inteligencji emocjonalnej, dzięki czemu dzieci mogą nauczyć się wyrażać własne uczucia.
  4. Wspomaga proces wychowawczy, uczy realizować wyznaczone cele, rozwija koncentrację uwagi i cierpliwość.
  5. Rozwija empatię.
  6. Pozwala zrozumieć ludzi oraz własne przeżycia, wspólne czytanie jest dobrym pretekstem do rozmowy na ważne i trudne tematy.
  7. Uczy podejmowania decyzji.

Ewa Miduch

Godziny pracy biblioteki szkolnej:Poniedziałek 7.45 – 9.30