Na górniczym szlaku

Od pierwszych dnia grudnia mieliśmy okazję gościć w szkole osobę, która pracuje w położonej na terenie zagłębia lubelskiego – Kopalni Węgla Kamiennego w Bogdance. Pan Grzegorz Dalentka odwiedził kilka klas na szczeblu edukacji wczesnoszkolnej poczynając od dzieci najmłodszych uczących się w „zerówkach”. Bogactwo prezentowanych rekwizytów oraz interesujący sposób przekazu treści sprawił, że na dziecięcych twarzach uwidaczniały się prawdziwe emocje: zdziwienie, zaskoczenie, radość. Dodatkową atrakcją było to, że kilofa jako narzędzia pracy górnika można było dotknąć, elementy codziennego stroju – przymierzyć, światło na „czołówce” – zapalić. O tym jak wygląda codzienna praca górnika pod ziemią, kto nią zarządza z powierzchni i w jaki sposób się to odbywa można się było przekonać podczas oglądania filmu. Jego kolejne kadry odkrywały ciekawostki, które wzbogaciły wiedzę uczniów zdobywaną na zajęciach szkolnych. A zasoby mają uczniowie w swych głowach wielkie! Młodsi chwalą się tym, że górnicze święto to Barbórka, rozpoznają elementy stroju i dopytują o ich znaczenie, starsi wymieniają miejsca gdzie wydobywa się węgiel, sól i inne bogactwa naturalne oraz pokazują zeszyty z opisem galowego i codziennego stroju górnika. Wszystko to po to wiedza była „żywa”, nieustannie wzbogacana i przydatna w odkrywaniu własnych zainteresowań.

Oto kilka ważnych informacji dla poszukiwaczy wiedzy z tej dziedziny.

W 1975 roku zaczęto budowę tej „pilotażowej” kopalni, pierwszej w całym zagłębiu. Obecnie kopalnia istnieje pod nazwą Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. Jest to najbardziej dochodowa kopalnia węgla kamiennego w Polsce wyróżniająca się pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych zakładających udostępnienie nowych złóż. Sprzedawany przez Spółkę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu.

W imieniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów klas I-III serdecznie dziękujemy za inspirujące spotkanie.