Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2017/2018

Dzień 4 września przywitał nas chłodno i dżdżyście. Pogoda wprawdzie nie zachęcała do wyjścia z domu, ale jakaś dziwna aura panowała w powietrzu, nakazując dyscyplinę. Na wieszaku przygotowane odświętne ubranie, jeszcze beztroska upalnego lata, a już za chwilę spotkania: z koleżankami, z kolegami, z nauczycielami. Tego właśnie dnia rozpoczyna się nowy rok szkolny 2017/2018. Co przyniesie? Jaki będzie dla uczniów i nauczycieli? Tego jeszcze nie wiemy, ale jedno jest pewne – optymizmu nam nie brakuje.

Pierwszy po wakacjach dzień w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubartowie rozpoczął się gwarem uczniowskich rozmów. Inauguracja odbyła się w dwóch etapach: dla klas młodszych – od „0” do V i dla klas starszych: szóstych, siódmych i gimnazjalnych. Ci ostatni, na mocy ustawy o reformie systemu oświaty, zostali włączeni w poczet uczniów naszej szkoły. Od tej pory wspólnie będziemy tworzyć tradycję „Jedynki”, rozwiązywać problemy i cieszyć się z sukcesów. Zdajemy sobie sprawę, że przed nami wiele pracy. Nowa podstawa programowa, nowe kompetencje kluczowe i nowy program wychowawczo-profilaktyczny przygotowywany w oparciu o diagnozę potrzeb i występujących problemów, będą wymagały od nas zaangażowania i konsekwencji.

W związku z wprowadzoną reformą, w „Jedynce” wiele się zmieni, przede wszystkim organizacyjnie. Już dokonano koordynacji dzwonków, wyodrębniono drugą dużą przerwę w celu bezpiecznego poruszania się młodszych uczniów w szkole i stołówce szkolnej.

W nowym roku szkolnym w naszej szkole będzie 38 oddziałów, w tym 12 klas gimnazjalnych, łącznie 860 uczniów. Będzie też pracować ponad 80 nauczycieli, a wśród nich 35 z gimnazjum. Do kadry kierowniczej dołączy Pan Jerzy Zbiciak.

Będziemy też starać się tworzyć szkołę bezpieczną, z dobrą atmosferą w pracy i nauce. Poza tym skupimy się na kontynuacji rozpoczętych w poprzednich latach zadań i projektów. Zależy nam, aby szkoła prężnie się rozwijała, a społeczność szkolna czerpała satysfakcję i zadowolenie. Dlatego też podpisaliśmy z Urzędem Marszałkowskim umowę na projekt „Szkoła kompetencji kluczowych” o wartości 450 tys. złotych, dzięki któremu uczniowie będą rozwijać kompetencje matematyczno – przyrodnicze i językowe.

Szkoła Podstawowa nr 1 to placówka, która prowadzi także edukację przez działanie. Na rozpoczynający się rok szkolny i kolejne lata zaplanowano próbę stworzenia ogrodu meteorologicznego, ogrodu kwiatów i motyli, lapidarium. Mamy nadzieję, że przy pomocy zaprzyjaźnionych ludzi nauki, rodziców i przedsiębiorców udadzą nam się te przedsięwzięcia.