„Spotkanie z Marią”

Kim była Maria Skłodowska-Curie?  Gdzie i kiedy żyła?  Za co otrzymała Nagrodę Nobla?…

Na te i inne pytania uczniowie klasy 5c pod opieką Pani Agnieszki Grzesiuk, szukali odpowiedzi na „Spotkaniu z Marią”, które odbyło się 3 marca w bibliotece miejskiej. Celem nietypowych zajęć – „Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria”, przygotowanych i przeprowadzonych przez  Pana Andrzeja Rybaka, było przybliżenie postaci Marii Skłodowskiej-Curie.

W tym roku przypada 150 rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, stąd pomysł na promocję  książki pt.: „Idol: Maria Skłodowska-Curie”, dzięki której dowiedzieliśmy się: gdzie i kiedy żyła bohaterka opowiadania, jak wyglądało miejsce pracy badawczej oraz nauczyliśmy się przeprowadzać doświadczenia i czytać informacje z map: Europy, Polski, Francji, Warszawy. Dużym zaskoczeniem dla nas był fakt, iż Maria Skłodowska spędzała wakacje po ukończeniu gimnazjum, bardzo blisko, bo zaledwie 20 km od Lubartowa, w Zawieprzycach. Natomiast, nieco później w czasie I wojny światowej,  wraz z córką Ireną zorganizowała ruchomą stację (specjalny samochód) służby rentgenologicznej pod nazwą „Mała Curie”.  A dzięki wspomnieniom  zapisanym  przez drugą córkę Ewę Curie, mogliśmy poznać wybitną Polkę, znakomitego naukowca – Marię Skłodowską-Curie.

Dziękujemy pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Mickiewicza w Lubartowie za  ciekawą formę nauki przez zabawę, która wzbudziła w nas pasje  badacza i odkrywcy tajemnic otaczającego nas świata.

Agnieszka Grzesiuk