XXXVII Mały Konkurs Recytatorski

16 maja odbył się XXXVII Mały Konkurs Recytatorski w Kocku. Jury wysłuchało 37 prezentacji uczniów klas 1-6 szkół podstawowych powiatu lubartowskiego. Naszą szkołę reprezentowała Julia Guz z klasy IV e, która pracowała pod kierunkiem Pani Igi Mazurek-Rackiej oraz Milena Kukier z klasy III d, która została przygotowana przez Panią Renatę Stawinogę. Julia Guz zdobyła w tym konkursie wyróżnienie.

W przerwie uczestnicy konkursu mogli zwiedzić Muzeum Historii Kocka. Ekspozycja przedstawia najważniejsze osoby i wydarzenia w dziejach 600-letniej historii miasta. Zaczyna się od pradziejów i prezentacji fauny i flory z terenów Kocka. Atrakcją tej części ekspozycji jest specjalna luneta, przez którą można zobaczyć rośliny i zwierzęta. W kolejnych salach znalazły się eksponaty i dokumenty związane z lokacją miasta, księżną Anną Jabłonowską, rodem Firlejów, postacią płk Berka Joselewicza, żydowskimi cadykami, wojną obronną 1939 i gen. Kleebergiem czy wielokulturowością miasta. Muzeum jest interaktywne. Na monitorach można poczytać o historii czy wysłuchać relacji ludzi związanych z Kockiem. Warto odwiedzić to miejsce.