Sukces w eliminacjach do XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Uczennice naszej szkoły Julia Guz oraz Kaja Lato z klasy VII b dostały się do XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W trakcie eliminacji musiały rozpropagować postać któregoś z posłów do Sejmu Ustawodawczego 1919-1922 lub Sejmu Pierwszej Kadencji 1922-1927. Musiały też zaplanować i przeprowadzić jego kampanię wyborczą oraz ze wszystkich swych działań nakręcić film i zaprezentować go w Internecie.

Młode posłanki wybrały postać Ireny Kosmowskiej. Po pierwsze dlatego, że była ona związana z naszym regionem. Po drugie była to jedna z zaledwie 8 kobiet, które dostały się wówczas do Sejmu. Proponowała ona wprowadzenie równouprawnienia w zakresie statusu społecznego, zwiększenia kultury i oświaty wśród prostego ludu. Namawiała do zwalczania analfabetyzmu, wolności słowa, wprowadzenia 8 godzinnego dnia pracy. Dziewczyny podczas swoich działań spotkały się i rozmawiały z Burmistrzem Miasta Lubartów – Panem Januszem Bodziackim, Panią Ewą Sędzimierz – Naczelnikiem Wydziału Oświaty Kultury i Sportu. Odwiedziły także Zespół Szkół w Krasieninie, aby zdobyć więcej informacji o Irenie Kosmowskiej (Irena założyła tę szkołę i jest jej patronem do dziś). Zorganizowały także festyn wyborczy w naszej szkole.

Julia i Kaja już we wrześniu odwiedzą Sejm i będą brały udział w tegorocznych obradach. Gratulujemy i życzymy Im niezapomnianych przeżyć.

Uczennice pracowały pod czujnym okiem Pani Igi Mazurek-Rackiej, Pana Marka Góralskiego i Pana Pawła Muzyki. Dziękujemy!