Tydzień uchylonych drzwi – podsumowujemy lekcję

W ostatnim czasie w szkole miała miejsce inicjatywa zorganizowana przez zaangażowanych w życie szkoły nauczycieli z Zespołu Oceniania Kształtującego. Był to Tydzień uchylonych drzwi. Przedsięwzięcie polegało na zaproszeniu do swej klasy innych nauczycieli i pokazanie aktywizujących, ciekawych i nowatorskich technik podsumowania lekcji. Ten rodzaj wymiany doświadczeń wydaje się o tyle ciekawy, że umożliwia wzbogacenie własnego warsztatu pracy, a tym samym przynosi moc korzyści dla uczniów. Wśród stosowanych na zakończenie lekcji technik warto dla przykładu wymienić następujące:

• klepsydra;
  • termometr;
  • quiz;
  • zdania niedokończone;
  • zadanie na wyjście;
  • patyczki sygnalizacyjne;
  • tarcza strzelnicza;
  • sygnalizowanie kciukami i postawą ciała;
  • wędrująca koperta z pytaniami;
  • kostka edukacyjna z emotikonami;
  • światła w formie lizaków sygnalizacyjnych;
  • walizka – kosz – pralka: Co zabiorę ze sobą? Co uznaję za zbędne? Czego chcę się jeszcze dowiedzieć?

Szczególne podziękowania należą się nauczycielom funkcjonującym w Grupach Pomocnych Przyjaciół, u których mieli okazję gościć wszyscy zaproszeni. Są to Panie: Jolanta Falkowicz, Iga Mazurek-Racka, Ewa Miduch, Aneta Sykut, Modesta Szczęsna. Dla nich dzielenie się doświadczeniem i pozyskiwanie informacji zwrotnej dotyczącej własnej pracy wydaje się naturalne, wartościowe, rozwojowe.

Ukłon skierowany jest też w stronę osób, które dołączyły do akcji i skorzystały z tej niecodziennej oferty w roli zaproszonych gości. Są to Panie: Justyna Dalentka, Jolanta Grelik,  Kornelia Ozon, Agata Polichańczuk, Anna Pytka, Katarzyna Sołyga i Agnieszka Szysiak oraz Pan Roman Denisiuk.

Raz jeszcze dziękujemy za obecność i wsparcie, na tej kolejnej już mecie i starcie…

Renata Stawinoga